Opcje:

Miłość, Serce, Tłusty Czwartek, Ważne daty Świąt, Daty imienin, kiedy imieniny


Andrzejki

Andrzejki - dzień świętego Andrzeja, patrona Grecji, Szkocji, Rosji. W Polsce Andrzejki obchodzone są 30 listopada. Wtedy też, oczywiście, wszyscy Andrzeje obchodzą imieniny. Pierwotnie świętowały tylko panny (dla chłopców były "katarzynki"), obecnie obchodzą je wszyscy bez względu na płeć.

Andrzejki najprawdopodobniej wywodzą się ze starożytnej Grecji.
Według dawnych wierzeń noc 30 listopada miała magiczną moc. Podobno uchylała wrota do nieznanej przyszłości. Grecy wierzyli, że po śmierci człowieka dusza zyskuje dar jasnowidzenia i tą mocą może wpływać na świat rzeczywisty, poprzez zsyłajanie proroczych snów.

Dzień świętego Andrzeja przypada na przełom jesieni i zimy oraz roku liturgicznego.

Andrzejki są obecnie obchodzone w całej Europiem a wieczór andrzejkowy poświęcony jest na wróżny dotyczące miłości i małżeństwa. Tego właśnie wieczoru dziewczyny spotykają się i wróżą sobie która wyjedzie za mąż kiedy i za kogo. Dziewczyny ustawiają swoje buty gęsiego i ostatni z kolejki idzie na przód. Ta panna, której but pierwszy przekroczy próg, wyjdzie za maż. Jednak jedną z najbardziej popularnych wróżb andrzejkowych jest lanie wosku przez ucho od klucza. Jako ciekawostkę trzeba dodać, że pierwsze wzmianki o wróżbach na Andrzejki pochodzą z 1557 roku.

Wróżby na Andrzejki
Jedną z wróżb jest Obierka jak wąż. Chcesz dowiedzieć się, na jaka literę zaczyna się imię twojego szukanego, wyczekiwanego ukochanego? Potrzebne ci będzie jabłko. Musisz tak je obierać, żeby powstała jedna obierka. Rzuć nią przez lewe ramię za siebie i odczytaj utworzoną przez skorkę literę.

Andrzejki
Andrzejki - świeczka i klucz

Przysłowia na Andrzejki
Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.
Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.
Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.

Andrzejki lanie wosku
Andrzejki - lanie wosku przez klucz

Poleć Klamerkę
Szukaj
Twoje konto

Zarejestruj się

Imieniny
Najwięcej dodali
Święto na dziś
  • dziś luźno ;)
    Masz bloga albo stronę?
    Podoba ci się ta strona? Wstaw do siebie nasz link :)