Opcje:

Miłość, Serce, Tłusty Czwartek, Ważne daty Świąt, Daty imienin, kiedy imieniny


Halloween

Halloween - nowe święto, które obchodzi się 31 października, szczególnie nocą. Halloween obchodzone jest już w wielu częściach świata, najbardziej oczywiście świętują Amerykanie, a także Irlandczycy, Portorykańczycy, Anglicy i Szkoci oraz Kanadyjczycy.

Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain.
Irlandzycy, którzy wyjechali do Ameryki Północnej, sprowadzili tradycję halloween w 19 wieku. Irlandczycy palili w ten dzień ogniska oraz odprawiali modlitwy za dusze zmarłych. Więcej niż 2 tys. lat temu żegnano w ten dzień lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Halloween trafiło do zachodniej Europy w drugiej połowie wieku 19. Według dawnych wierzeń dusze zmarłych wracały w następnym roku na ziemię, żeby wejść w ciała żywych. Aby do tego nie dopuścić, Irlandczycy przebierali się w kolorowe kostiumy, konstruowali różne straszne maski i inne elementy stroju, i odprowadzali duchy do granic miasta.

Nazwa halloween pochodzi od All Hallows Eve czyli wigilii Wszystkich Świętych.

Halloween
Dynia - symbol Halloween

Halloween przez długi czas ulegało różnym modyfikacjom i przemianom. Obecnie jest jednym z ulubionych świąt Amerykanów. Halloween zadomowiło się w amerykańskiej kulturze już chyba na stałe. Obecnie, w nocy z 31 października na 1 listopada, świętujący Halloween przebierają się w różne straszne rzeczy i urządzają pochody przez ulice miast. Dzisiaj halloween oznacza zabawę i kojarzy się z dyniami.

W Polsce Halloween stawało się popularne dopiero w końcówce lat 90. Organizowanych jest tej nocy wiele imprez kulturalnych czy też dystkotek w klubach oraz projekcje filmowe w kinach. A młodzi chodzą od domu do domu i proszą o cukierki. Szkoły organizują często z tej okazji imprezy i atrakcje dla swoich uczcniów. W Halloween dzieci przychodzą do szkoły przebrane za straszne postacie w kupionych czy zrobionych specjalnie na ten dzień maskach i przebraniach. Święto często spotyka się ze sprzeciwem niektórych księży czy osób religijnych i to nie tylko katolików.

Halloween dynia
Śmieszna dynia na halloween

Poleć Klamerkę
Szukaj
Twoje konto

Zarejestruj się

Imieniny
Najwięcej dodali
Święto na dziś
  • dziś luźno ;)
    Masz bloga albo stronę?
    Podoba ci się ta strona? Wstaw do siebie nasz link :)